На главную страницуФорумВопрос-ответКарта сайта
ПРО НАС СТРУКТУРА ПАЛАТИ ПАРТНЕРСТВО НОВИНИ СТАТТІ ЗАХОДИ КОНТАКТИ ВИБОРЧИЙ ПРОЦЕС ЛЮСТРАЦІЯ
Послуги Палати
Принципи надання послуг
Цінова політика
Перелік послуг
Cпецифіка наших послуг
Проекти
Відкриті проекти
Проекти з паролем
Департаменти
Департамент надро- і природокористування, аграрних і земельних відношень і нерухомості
Департамент фінансового, адміністративного, господарського, корпоративного, цивільного права і аудита
Департамент кримінального права і невідкладної правової допомоги
Департамент міжнародного і міжнародного економічного права
Департамент конституційного права та виборчого процесу
РЕГІОНАЛЬНІ ВІДДІЛЕННЯ
ON-LINE КОНСУЛЬТАЦІЇ
Оподаткування спадщини
Ордер адвоката
Чи правомірні вимоги МВС про обовязківість друкування заяв та талонів при реєстрації чи знятті з реєстрації місця проживання, інших правочинах?
Чи потрібно змінювати права при зміні прізвища?
Аренда земельного паю: юридичні тонкощі користування
Як отримати реєстрацію за місцем вашого фактичного проживання?
Процедура дематеріалізації випуску акцій: порядок проведення, строки та можливі труднощі
Як продати квартиру, в якій була зроблена самостійна перебудова?
Обіг наркотичних речовин: закон і порядок
Закони України
Укази та розпорядження Президента України
Постанови та Розпорядження Кабінету Міністрів України
Накази
Двосторонні міжнародні договори









Оплата кредиту за підвищеною процентною ставкою не є підтвердженням згоди на її збільшення

Верховний суд України своєю постановою від 4 липня 2012 прийнятим в порядку перегляду ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 грудня 2011 року встановити, що для підвищення процентної ставки необхідне обов'язкове підписання письмової угоди, якщо дана умова передбачено договором.

У зв'язку з цим позичальники отримали реальний шанс оскаржити неправомірні дії банків пов'язані з одностороннім підвищенням процентних ставок. При цьому не буде вже мати значення, чи оплачував позичальник платежі за підвищеною ставкою, чи ні.

Головна умова для отримання позитивного рішення - це наявність в договорі пункту про обов'язкове підписання додаткової угоди стосується підвищення процентної ставки і дотримання даної умови договору фінансовою установою. Крім того, важливим є також факт одержання безпосередньо позичальником повідомлення про підвищення процентної ставки. А саме по собі внесення платежів за підвищеною ставкою полягає не в згоді з її підвищенням, а в бажанні дострокового погашення кредиту.

Позиція ж банку полягає в тому, що раз позичальник оплачував кредит з підвищеною процентною ставкою то згідно з ч. 2 ст. 642 ГК України, він погодився з підвищенням. Однак, дана правова позиція є помилковою, і на це було вказано Верховним судом України вже не в перший раз. Так, у своїй постанові ВСУ від 23.05.2012 № 6-41цс12 за аналогічним делуВСУ виклав правову позицію, яка полягає в наступному:

вирішуючи спір про правомірність дій банку щодо зміни умов кредитного договору в частині збільшення розміру процентної ставки, необхідно перевірити було передбачено таке збільшення раніше укладеним договором кредиту, були виконані банком всі умови договору в цій частині і дотриманий порядок узгодження цього питання з боржником. У випадку, коли для цього передбачено обов'язкове укладення угоди зі зміни договору в письмовій формі, слід враховувати вимоги статей 629, 639, 1055 ЦК України.

Тому позиція банку без наявності письмової угоди та підтвердження про повідомлення позичальника про підвищення процентної ставки досить слабка.

У свою чергу, якщо позичальник не отримував повідомлення, не підписував додаткову угоду і до того ж здійснював оплати єдиним платежем без поділу на оплату відсотків і тіла кредиту, то його позиція про бажання достроково погасити кредит і не бажанні підвищувати процентну ставку повинна бути прийнята судом.

Зазначу, що в період кризи практично 90% банків замість того, щоб знайти з позичальниками спільний шлях виходу з кризової ситуації, - підвищили процентні ставки, тим самим ще більше ускладнивши важке матеріальне становище позичальників. Так, якщо Укрсоцбанк підняв ставки по валютних кредитах на 1,5%, то наприклад Приватбанк по гривневих кредитах підняв ставку в двоє з 15% до 30%. Подібні дії зробили Універсалбанк і Альфа-банк. Тому тепер не варто дивуватися такій великій кількості проблемних кредитів. Єдине, що дивує, так це те, чому банки в даному випадку називають позичальників недобросовісними і такими, які намагаються ухилитися від виконання кредитних зобов'язань.

Процентні ставки підвищили практично 90% банків, переклавши на позичальників, крім валютних ризиків, ще й ризики по недоотримання прибутку.

На сьогоднішній момент в судах знаходиться досить велика кількість позовів про визнання протизаконним підвищення процентної ставки. Крім того, у зв'язку зі збільшенням процентної ставки без згоди поручителів, багато банків зіткнулися з тим, що саме в цьому зв'язку договори поручительства припинили свою дію, з чим на сьогодні пов'язано також велику кількість позовів.

Крім цього, варто зазначити, що підняття процентної ставки в період кризи навіть за наявності письмової згоди позичальника також досить успішно оскаржується. І це пов'язано з тим, що згідно ст. 233 Цивільного кодексу угода, укладена особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнана судом недійсною незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину. Позичальники використовують той факт, що в разі не згоди зі збільшенням процентної ставки у кредитора виникає право достроково вимагати повернення всієї суми заборгованості, а також право звернутися з позовом про звернення стягнення на заставне майно, в більшості випадків яким виступає єдине житло.

ЮРЛІГА


підбірка нормативно-правових актів, якими регулюються питання соціального захисту переселенців, надання їм різних видів пільг та державної допомоги.
Детальніше


Афоризми
Если закон один раз подмять, потом другой раз, потом мы этим законом начнем дырки в следствии затыкать, как нам будет удобно, то это уже не закон будет, а кистень!
Шарапов

Відгуки і рекомендації
Андрей Мизовец,
президент ассоциации «Газовые трейдеры Украины»
Национальная правовая палата - это профессионалы, за которыми стоят реальные успешные проекты.
Детальніше


Як позначиться на результатах місцевих виборів введення мажоритарної системи?
Не змінить ситуацію
Склад рад стане "чистіше"
Необхідна змішана система виборів



Особистий кабінет

Логін
Пароль
 



  Надрукувати

© 2007-2008 Copyright Национальная Правовая Палата. Использование материалов данного сайта допускается только при наличии письменного разрешения
Разработка сайта - CodEX World Studio